Porady Interrail - Koleją po Europie

Przejdź do treści

Menu główne:

Planujecie wybrać się w podróż z Interrail?
Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

1. Wyruszając z Polski pociągami InterCity/ExpressInterCity musicie wiedzieć, że rezerwacje miejsc siedzących są nieobowiązkowe, jednak niekiedy się przydają i kosztują od 3 do 6 euro.
2. W pociągach regionalnych nie ma rezerwacji miejc, więc podróż nimi jest darmowa.
3. Bilet Interrail, który otrzymujecie ważny jest tylko w 2 klasie, 1 klasa jest znacznie droższa.
4. Podróżując pociągiem nocnym NightJet z Wiednia do Wenecji trzeba zapłacić 14 euro za rezerwacje miejsc siedzących, w tym przypadku jest to obowiązkowe. W momencie gdy zapłacicie 4 euro przez internet musicieliczyć się z dodatkowymi kosztami podczas podróży, gdyż po przekroczeniu granicy austryjacko-włoskiej konduktor będzie wymagał od Was 10 euro.
5. Z Wenecji do Rzymu pojechaliśmy pociągiem Frecciarossa, w którym rezerwacja wyniosła 10 euro, jednak można też dostać się tam pociągami regionalnymi i wtedy nic nie płacicie. Naszym zdaniem najlepszą opcją jest ta, którą my wybraliśmy, ponieważ z punktu A do punktu B dostaliśmy się bezpośrednio w jakieś 5h.
6. Z Rzymu do Civitavecchia pojechać możecie bezpośrednim pociągiem regionalnym.
7. Kupując bilet na prom z oficjalnej strony przewoźnika Grimaldi Lines dostajecie zniżkę -20% dzięki biletowi Interrail.
8. Jest kilka opcji jak najskuteczniej dostać się z Barcelony do Amsterdamu:
* Pociągiem SNCF RENFE pojechać z Barcelony do Paryża (koszt 34 euro), a następnie z Paryża do Amsterdamu bezpośrednio pociągiem Thalys (25 euro). Jest to najdroższy wariant, ale jeżeli zależy Wam na jak najszybszym przedostaniu się do punktu końcowego jest to najlepsze rozwiązanie;
* Pojechać pociągami regionalnymi do Perpignan, a następnie TGV do Paryża (rezerwacja w TGV wynosi 10 euro), a stamtąd regionalnymi do Amsterdamu. Jest to wariant przy którym zaoszczędzamy pieniądze a podróż jest długa.
9. Żeby z Amsterdamu pojechać do Warszawy najlepszym rozwiązaniem jest trasa przejeżdżająca przez Berlin Główny. Pociągiem IC z Amsterdamu do Berlina i pociągiem EuroCity do Warszawy (rezerwacja obowiązkowa, która wynosi 3 euro).
Jak przygotować się do takiej podróży i co najlepiej ze sobą zabrać?

1. Przed wyjazdem warto wyrobić sobie kartę ubezpieczenia europejskiego EKUZ.
2. Opcjonalnym wyjściem jest wyrobienie międzynarodowej karty studenckiej ISIC (jest też dla uczniów szkół średnich). Ta karta jest dużym ułatwieniem, ponieważ za drobną dopłatą można wykupić ubezpiecznie w którego zakres wchodzi m.in. refundacja za opiekę lekarską. Do tego dzięki tej karcie macie dużo zniżek, np. bilet do Koloseum kosztuje 20 euro a my zapłaciliśmy 4 euro za osobę.
3. O podstawowych rzeczach tj. ubrania na każdą porę dnia, przybory chigieniczne, przybory pierwszej pomocy, leki nie musimy raczej szczegółowo wspominać.
4. W naszym przypadku podczas podróży bardzo przydał się dmuachany materac. Nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się po drodze, ale jednak różne przypadki się zdażają.
5. Poduszka i kocyk na długie podróże.
6. Wydrukowane rachunki i dokumenty za rezerwacje noclegów, dowód tożsamości etc.

W co najlepiej zaopatrzyć się, gdy jesteśmy na miejscu?

1. Dobrym rozwiązaniem jest bilet całodniowy lub nawet kilkudniowy (w zależności ile dni jesteśmy w danym miejscu) na komunikację miejską.
2. Jedzenie. Najlepiej samemu przygotowywać sobie posiłek, jest to znacznie tańsze rozwiązanie. My ustaliliśmy, że przynajmniej raz w danym miejscu idziemy na obiad do restauracji, a tak to przyrządamy sobie posiłek.
3. Turystyczną mapę miasta, na której oznaczone są najciekawsze miejsca wraz z transportem jakim można tam się dostać.
4. Google Maps, które w naszym przypadku wręcz rewelacyjnie nam pomogły.
COPYRIGHT © 2020 kolejapoeuropie.eu
COPYRIGHT © 2020 kolejapoeuropie.eu
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego